رشد فیزیک

فیزیک و آموزش فیزیک

استان سیستان و بلوچستان

سلام به همکاران و دانش آموزان عزیز در استان سیستان و بلوچستان

 از صبح سه شنبه ۲ تا جمعه ۵ دی ماه در  استان استان سیستان و بلوچستان خواهم بود. هدف شرکت در جمع  همکاران و دانش آموزان و بررسی وضعیت آموزش فیزیک متوسطه و پیش دانشگاهی از منظر برنامه های  جدید آموزش فیزیک است. امیدوارم گزارش سفر را در همین صفحه بنویسم.

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ٧:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٩/٢٩
تگ ها :

کتاب کار و راهنمای مطالعه فیزیک ۱ دوره پیش دانشگاهی

بلاخره پس از مدت زیادی انتظار کتاب کار و راهنمای مطالعه فیزیک ۱ دوره پیش دانشگاهی منتشر شد.انتشارات فاطمی ۸۹۶۱۴۲۲

فیزیک 1 دوره پیش دانشگاهی رشته ریاضی

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ٧:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٩/٢٩
تگ ها :

سفر به استان آذربایجان شرقی

چند روزی بود که می خواستم خلاصه ای از سفر به استان آذربایجان شرقی و بازدید از تعدادی از مدارس آنجا بنویسم که میسر نشد . با اینحال ذکر چند نکته خالی از لطف نیست.
1- در روز اول ازچند دبیرستان از  شهرهای خواجه و اهر ودر روز دوم از شهرهای مرند و جلفا و در صبح روز سوم از اسکو بازدید نمودیم.
2- در ابتدای هر کتاب مقدمه ای تحت عنوان سخنی با دانش آموز و همکاران عزیز آمده است .جالب است بدانید هیچ یک از دانش آموزان و حتی برخی از دبیران تا آن موقع این قسمت را مطالعه نکرده بودند.
3-در مجموع در صد زیادی از دبیران فیزیک با روشهای جدید آموزش فیزیک آشنا شده بودند ولی نزدیک به 30 درصد آنها مبتنی بر روشهای جدید  به آموزش فیزیک میپرداختند.
4-دانش آموزانی که بر اساس شیوه های جدید آموزش دیده بودند خیلی بهتر نسبت به دانش آموزان دیگر درباره پرسشهایی که مطرح می شد پیشنهاد و نظر می دادنند به عبارت دیگر کاملا مشخص بود که اینگونه از دانش آموزان مهارت های بالاتری
نسبت به دیگر دانش اموزان دارند.
5-کتابخانه بیشتر مدارس از وجود کتابهای مناسب و مرتبط با نیازهای دانش آموزان رنج میبرد و بدتر از همه دانش آموزان از وجود کتابهای مناسبی که در هر پایه میتوانست در عمق بخشیدن به مفاهیم کتاب درسی  به آنهاکمک کند بی اطلاع بودند.
6- از نظر تجهیزات آزمایشگاهی وضعیت مناسب تر بود.از طرفی آزمایشها و فعالیتهای کتابهای فیزیک بنا به سیاستی که هنگام برنامه ریزی و تالیف مد نظر بوده عمدتا به کمک وسایل ساده ودسترس پذیر طراحی شده اند.
7-    نماینده مجلس یکی از شهرها هر آنچه کتاب حل المسائل در باز موجود بوده را برا ی کتابخانه های مدارس شهر خود فراهم نموده بود.
8-بیشتر دانش آموزان پیشنهاد داشتند که لیست کتابهای مناسب برای آنها در کتابهای درسی آورده شود.
 9- عصر روز سوم در خدمت سرگروهای فیزیک استان بودیم که بیشتر آنها ضمن استقبال از طرح جدید آموزش فیزیک خواهان افزایش ساعت تدریس در پایه دوم و ترم اول پیش دانشگاهی بودند.

لازم میدانم از آقای سعیدی کارشناس مسئول محترم گروه های درسی استان آذربایجان شرقی به خاطر همراهی ما در طول سفر صمیمانه تشکر کنم.

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٩/٢۸
تگ ها :

استان آذربایجان شرقی

سلام به همکاران و دانش آموزان عزیز در استان آذربایجان شرقی

 از صبح سه شنبه ۱۷ تا پنج شنبه شب 20 آذرماه در  استان آذربایجان شرقی خواهم بود. هدف شرکت در جمع  همکاران و دانش آموزان و بررسی وضعیت آموزش فیزیک متوسطه و پیش دانشگاهی از منظر برنامه های  جدید آموزش فیزیک است. امیدوارم گزارش سفر را در همین صفحه بنویسم.

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ۸:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٩/۱٧
تگ ها :

در آستانه پایان فیزیک!

 

در آستانه پایان فیزیک!

فیزیکدانان طی 150 سال گذشته در جست وجوی «نظریه همه چیز» بودند، یعنی قانون واحدی که بتواند رفتار تمام نیروها و مواد موجود در طبیعت را تفسیر کند. اولین موفقیت در این مسیر در دهه 1980 به دست آمد. در آن زمان جیمز کلرک ماکسول فیزیکدان اسکاتلندی نشان داد که الکتریسیته و مغناطیس جنبه های متفاوتی از یک پدیده واحد یعنی «الکترومغناطیس» هستند.هدف بعدی دانشمندان آن بود که بین این نیرو و سایر نیروها و موادی که این نیروها بر آن اثر می گذارند، ارتباطی برقرار شود. طی سال های متمادی تلاش برای تلفیق نیروی گرانش با این نیرو با شکست مواجه شد. در دهه 1970 دانشمندان دریافتند که اگر ذرات را نه فقط به عنوان نقاط صرف، بلکه به صورت «تارها»های چندبعدی در نظر بگیریم می توان بر این مشکل غلبه کرد. طی بیست سال بعدی این مفهوم عجیب در کانون توجه دانشمندان برای خلق نظریه همه چیز قرار گرفت. امروزه بسیاری بر این باورند که ابرتارها بخشی از یک تئوری کامل تر و عجیب تر با نام تئوری M است. این تئوری بیان می کند که جهان ما و هر چیزی که در آن است را می توان اشیای 11 بعدی توصیف کرد، که این ابعاد، به جز چهارتای آنها، کوچک شده و به اندازه یک اتم در آمده است. هر چند که تئوری M کاملا تایید نشده است، اما به گمان بسیاری از فیزیکدانان بهترین نامزد تئوری پایانی یا تئوری همه چیز مسحوب می شود.
 

 

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ٥:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٩/۱۳
تگ ها :