رشد فیزیک

فیزیک و آموزش فیزیک

آموزش یعنی

آموزش یعنی کسب خرد لازم برای زندگی بهتر و ارج نهادن به آن ، آموزش یعنی آفرینش نگاهی تازه ، آموزش یعنی پرورش قلبی مهربان و سرشار از عشق و محبت نسبت به دیگران  ، آموزش یعنی رشد قوه ی عقل و استدلال از یک سو و  بهره مندی صحیح از احساسات انسانی از سوی دیگر، آموزش یعنی اهمیت دادن به عدالت و انصاف و بیزاری از بی عدالتی ، آموزش یعنی برخورداری از جسمی سالم و داشتن انگیزه ی مناسب برای ادامه ی زندگی ای سرشار از تحرک و انرژی ، آموزش یعنی تنفس ، و در یک کلام آموزش یعنی شوق زیستن.

...مهر ماه می آید ... تا بر شما مبارک شود ...از ما بر شما شروع ماه دانش و خرد مبارک باد.

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٦/۳۱
تگ ها :

ذره از نگاه عطار

سال ها قبل هنگامی که دانشجوی دوره ی کارشناسی در دانشگاه اصفهان بودم ، در حین مطالعه ی دیوان  عطار به غزلی از این شاعر بزرگ برخوردم که برایم بسیار شگفت انگیز بود. این غزل را همان موقع ، به صورتی که در زیر می بینید، تحریر کردم و عنوان آن را را ذره گذاشتم.امروز در حین بررسی مجموعه کارهای گذشته خود بودم که به این تابلو برخوردم و به نظرم رسید ممکن است برای شما نیز جالب باشد!

  

  همه عالم خروش و جوش از آن است     که  معشوقی  چنین   پیدا  نهان  است

  ز هر  یک  ذره  خورشیدی   مهیاست      ز  هر  یک   قطره ای  بحری  روان است

  اگر   یک   ذره   را   دل   بر   شکافی      ببینی   تا  که اندر  وی  چه  جان  است

  از  آن  اجسام    پیوستست  در  هم       که    هر   ذره   به دیگر   مهربان   است

  نه   توحید  است   اینجا  نه    تشبیه      نه کفر است و نه دین نه هر دو آن است

  اگر      جمله   بدانی    هیچ    دانی       که این  جمله  نشان از بی نشان است

  دل    عطار   تا   شد   غرق  این  راه       همه   پنهانیش    عین     عیان    است

ادامه مطلب   
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ٢:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٦/٢٠
تگ ها :

نیروگاه بادی منجیل

هزاران سال است که بشر برای بیرون آوردن آب از درون چاها و همچنین چرخاندن سنگ آسیاها - برای تولید آرد گندم - از انرژی باد استفاده کرده است. امروزه ، اما ، به کمک آسیاهای بادی عظیم که توربین های بادی نیز نامیده می شوند ، می توان انرژی باد را به انرژی الکتریکی تبدیل کرد.

روز گذشته هنگام بازگشت از سفری چند روزه به برخی از شهرهای شمالی ، از شهر منجیل گذشتیم . آنچه در ابتدای ورود به این شهر توجه هر کسی را جلب می کند توربین های بادی عظیمی است که در چند قسمت اطراف شهر نصب شده اند . این توربین ها که از سه پره به طول تقربیی ۳۰ متر ساخته شده اند انرژی جنبشی باد را توسط ژنراتوری که در پشت پره ها قرار دارد ، به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. در شرایطی که وزش باد مناسب باشد ، هر کدام از این توربین ها قادرند در هر ثانیه حدود یک مگا ژول انرژی الکتریکی تولید کنند( یعنی توان الکتریکی آن یک مگا وات است ). 

 

  

  

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٦/۱٧
تگ ها :

چگالی حدی کیهان

Critical Density of the Universe
 
اینشتین در نظریه ی نسبیت عام خود پیش بینی کرد که انحنای فضا - زمان با چگالی جرم - انرژی عالم متناسب است.به بیان ساده تر ، اگر جرم - انرژی کافی در عالم وجود داشته باشد ، گرانی مربوط به این جرم - انرژی سرانجام می تواند انبساط عالم را متوقف کند. در حالی که اگر جرم - انرژی کافی وجود نداشته باشد ، عالم برای همیشه منبسط خواهد شد.
اگر برآورد ما از چگالی عالم فقط به اشیای درخشانی مانند کهکشان ها ، ستارگان و سحابی های روشن محدود شود ، چگالی حاصل از محاسبه   ۱۰ به توان ۳۱-  گرم بر سانتی متر مکعب می شود که نشان می دهد جرم - انرژی کافی برای بسته بودن عالم وجود ندارد و عالم همیشه در حال انبساط است.اما ، به نظر می رسد که با گذشت هر سال اکتشافات جدیدی از ماده ی تاریک موجود در کهکشان ها به دست می آید. بررسی های چند دهه ی اخیر پرتو ایکس حاکی از تابش زمینه ی این پرتو است که ممکن است منشا آن منابع بی نور عالم باشند.اخترشناسان با بررسی تابش فرو سرخ در حال شناسایی تعداد زیادی کوتوله های سرخ سرد هستند که تا چند سال پیش نا شناخته بودند. همچنین باید جرم همه ی سیاهچاله هایی را که فکر می کنیم وجود دارند به حساب آوریم. علاوه بر این ها تاج نامریی عظیمی ( پر جرمی ) که به نظر می رسد کهکشان راه شیری و دیگر کهکشان ها را احاطه کرده است باید در نظر بگیریم.
به هر حال اخترشناسان در پی آنند که معلوم کنند  آیا عالم خود گرانی کافی دارد تا سرانجام به انبساط خود خاتمه دهد یا خیر؟ 
 
لینک های مرتبط

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ٦:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٦/٧
تگ ها :