رشد فیزیک

فیزیک و آموزش فیزیک

مواد آمورف، جامدهای بی شکل

مجله ی رشد آموزش فیریک شماره 68 منتشر شد.در این شماره که با پیش گفتار در ستایش خرد آغاز می شود مقاله های متنوعی از قبیل علم در کجا تولید می شود ؛ طرح در س فیزیک ؛ موج های فرا صوتی و تصویر برداری پزشکی ؛ شاکله ی یک دانشمند ؛ چرا آسمان بنفش نیست ؛ پلی میان فیزیک و زیست شناسی ؛ بررسی میدان مغناطیسی زمین ؛ و ... آمده است. مقاله ی مواد آمورف، جامدهای بی شکل تالیف اینجانب نیز در این شماره آمده است که برای دیدن  نسخه ی پی دی اف آن اینجا را کلیک کنید.

 

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ۸:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٧/٢٠
تگ ها :

نوبل فیزیک 2004

          The Noble Prize in Physics 2004
فرهنگستان سلطنتی علوم سوئد جایزه فیزیک نوبل سال 2004 را به دیوید گروس، دیوید پولیتزر و فرانک ویلچک، سه فیزیکدان آمریکایی اختصاص داد که روی نیروی پیوند دهنده اجزای درون هسته اتم تحقیق کرده اند
 
        دیوید گروس         دیوید پولتزر         فرانک ویلچک
 
اجزای درون هسته ، یعنی پروتون ها و نوترون ها از کوارک های  یو  و  دی ساخته شده اند .نیروی قوی بین کوارک ها را ذره های تبادلی به نام گلوئون ها حمل می کند ، که چسبی است که کوارک ها را در مزون ها و باریون ها به هم متصل می کند . نظریه ای به نام کرومودینامیک کوانتومی بر هم کنش کوارک ها و تبادل گلوئون ها را توصیف می کند در این نظریه ، که در سال 197۳ فرمول بندی شد ، ساختار داخلی پروتون متشکل از سه کوار ک است که در دریایی از گلوئون های تبادلی شناورند.
 
از نتایج روابط ریاضى این دانشمندان این گونه برمى آید که هرچه کوارک ها به یکدیگر نزدیک تر باشند  نیروی قوی آن ضعیف تر مى شود. وقتى که کوارک ها به یکدیگر کاملاً نزدیک مى شوند، این نیروها چنان ضعیف مى شوند که ذرات تقریباً آزادانه رفتار مى کنند. هنگامى هم که کوآرک ها از هم دور مى شوند، عکس این مطلب صادق است: هنگام افزایش فاصله بین کوارک ها این نیرو قوى تر مى شود .

 
  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٧/۱٥
تگ ها :

روز جهانی معلم

هرسال در روز 5 اکتبر برابر با 1۴ مهرماه بخش آموزش جهانی سازمان ملل پوشش خبری گسترده ای را برای تبیین اهمیت شغل معلمی، در نظر می گیرد. امسال ، اما ، به پیشنهاد بخش آموزش جهانی سازمان ملل ، شعار «معلم ها ی بهتر برای آموزش بهتر» برای این روز منظور شده است.

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٧/۱٢
تگ ها :

الکترون اوژه

      Auger Electron

 این فرایند که: هرگاه الکترونی درون یک اتم از پوسته ای بالاتر به پوسته ای پایین تر برود  تابشی گسیل می کند، آن قدر برای ما بدیهی است که اگر بگویند در شرایط خاصی ممکن است با وجود انجام این فرایند، تابشی گسیل نمی شود، برای ما عجیب و غیر قابل قبول به نظر برسد.

اثر اوژه به فرایند بدون تابشی گفته می شود که در آن اتم یا یونی که پیشاپیش با از دست دادن یکی از الکترون های پوسته ی داخلی یونیده شده است، جای خالی پوسته ی داخلی را با یک الکترون پوسته ی خارجی پر می کند و همزمان یکی دیگر از الکترون های پوسته ی خارجی را به بیرون می فرستد.

الکترون آزاد در این فرایند به افتخار پی یر اوژه که در سال ۱۹۲۵ توانست آزمایش هایش درباره ی یونش اتم های نئون ، آرگون ، کریپتون و زنون را بر اثر تابش پرتوهای ایکس به درستی تعبیر کند، الکترون اوژه نامیده می شود. در این آزمایش ها ردهای دو الکترون در اتاقک ابر انبساطی ویلسون مورد بررسی قرار می گرفت؛ در این اتاقک، طول ردها با انرژی الکترون آزاد نسبت مستقیم دارد. انرژی یکی از فوتوالکترون ها (که فوتوالکترون نامیده می شود) با زیاد شدن انرژی پرتو ایکس افزایش می یابد، و این در حالی است که انرژی الکترون دیگر ثابت می ماند.

بنابر اظهار نظر اوژه، فوتوالکترون بر اثر یونش اتم و کنده شدن الکترون از پوسته ی داخلی تولید می شود. الکترون دوم که انرژی اش ثابت است از بازآرایی الکترونی اتم یونیده حاصل می شود و در نتیجه انرژی آن یکی از مشخصه های اتم یونیده است. این بازآرایی از طریق برهم کنش الکترون - الکترون، که مولد نیرویی دافعه است و می تواند بر نیروی جاذبه ی ناشی از برهم کنش الکترون - هسته فایق آید، صورت می گیرد. توجه کنید که اتم یونیده با تهی جای الکترون ای که در پوسته ی داخلی دارد، پرتوهای ایکس نیز به وجود می آورد.

یک مثال خوب برای الکترون اوژه، الکترون گسیل شده از هلیوم دو بار برانگیخته است. انرژی تمام حالت های هلیوم دوبار یونیده از هلیوم یک بار یونیده به اضافه یک الکترون آزاد بیشتر است. بنابراین، تما حالت های هلیوم دوبار یونیده می توانند واپاشی اوژه ای داشته باشند.

لینک های مرتبط  

http://www.cea.com/cai/augtheo/caiatheo.htm

http://www.chem.qmw.ac.uk/surfaces/scc/scat5_2.htm

 

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ۱:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٧/٢
تگ ها :