رشد فیزیک

فیزیک و آموزش فیزیک

یک نکته ی جالب در ارتباط با فشار شاره

 یک نکته ی جالب در ارتباط با فشار شاره

اختلاف فشار لازم برای نگه داشتن آهنگ شارش حجمی معینی به بیرون یک لوله‌ی استوانه‌ای به طول L و شعاع R با L/R4 متناسب است. اگر R به نصف کاهش یابد ، فشار لازم به اندازه16=24برابر افزایش می‌یابد ؛ با کاهش R به اندازه‌ی 0/9 (10 درصد کاهش) اختلاف فشار لازم به اندازه‌ی 1/52=4(1/0/9) افزایش می‌یابد (حدود 52 درصد افزایش). این رابطه‌ی ساده ارتباط بین یک برنامه‌ی غذایی با کلسترول بالا (که به تنگ شدن سرخرگ‌ها تمایل دارد) و فشارخون بالا را بیان می‌کند. به دلیل بستگی R4 ، حتی تنگ شدن اندک سرخرگ‌ها می‌تواند منجر به افزایش چشمگیری در بالا رفتن فشارخون شود و به ماهیچه‌های قلب صدمه بزند. فیزیک دانشگاهی جلد اول/ ترجمه پورقاضی، خلیلی بروجنی، فلاحی / نشر علوم نوین

 

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٧
تگ ها :

روز جهانی معلم

 

روز جهانی معلم 

امروز پنجم اکتبر(سیزدهم مهر ماه) روز جهانی معلم است و این پانزدهمین سالی است که برای نشان دادن اهمیت کار معلمان  برنامه های ویژه ای در چنین روزی و در بسیاری از کشورهای جهان  تدارک دیده می شود. معلمانی که راه را به سوی دنیایی بهتر می گشایند و  به دانش آموزان کمک می کنند تا جوهره ی واقعی زندگی را بشناسند. معلمانی که فلسفه ی وجودی فعالیت های آن ها چیزی نیست جز تحقق انسانیت.

پنجم  اکتبر در سال 1994 از سوی یونسکو "سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد" روز معلم نامیده شده است. در ایران تنها در سال 83 این روز به طور رسمی از سوی وزارت آموزش و پرورش گرامی داشته شد.

هر ساله بیانه ای از سوی یونسکو برای این روز منتشر می شود که حاوی یک عبارت کلیدی است و این عبارت برای امسال (Recovery Begins With Teachers) انتخاب شده است. بیانیه ی امسال یونسکو اشاره بر این دارد که جبران آسیب های اجتماعی، جنگ، خشونت، زورگویی، بلایای طبیعی، بحران های اقتصادی، بیماری های همه گیر و ... با فعالیت معلمان آغار می شود.( بیش تر )

 

 

 

 

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ۳:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱۳
تگ ها :