رشد فیزیک

فیزیک و آموزش فیزیک

تائید رابطه ی E=mc2 مبتنی بر یک آزمایش مستقیم

تائید رابطه ی  E=mc2  مبتنی بر یک آزمایش مستقیم

 به مناسبت سال جهانی فیزیک ۲۰۰۵ ، فیزیکدانانی از MIT و موسسه ی ملی فناوری و استانداردها NIST دقیق ترین محک مستقیمی که تا کنون درباره ی مشهورترین معادله ی اینشتین  E=mcانجام شده است را گزارش کردند.

E=mc2  passes tough test

تصویر بالا دستگاهی را که GAMS4 نامیده می شود نشان می دهد که توسط  NIST به  منظور تائید رابطه ی E=mc2 ساخته شد .این دستگاه هم اکنون در موسسه ی لانژوین فرانسه نگهداری می شود. GAMS4 زاویه ی میان پرتوهای گامای پراشیده از  دو بلور یکسان را که از اتم هایی با فاصله ی معین ساخته شده اند، اندازه گرفت.

بنا بر مقاله ای که در Dec. 22, 2005, issue of Nature  چاپ شده است پژوهشگرانی از MIT و NIST دریافتند که بیشینه ی اختلاف بین انرژی E و مربع سرعت c2 برابر 0.0000004 است و این نتیجه را می توان معادل تساوی گرفت. همچنین این نتیجه ۵۵ برابر از بهترین آزمون های مستقیم پیشین برای تائید رابطه ی E=mc2 دقیق تر است.از آنجا که نظریه ی نسبیت خاص محور اصلی فیزیک نوین محسوب می شود و بسیار ی از آزمایش های علمی مبتنی بر آن است چنین آزمایش هایی از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیش از این آزمون های پیچیده تری انجام شده بود که توافق نزدیک تری را بین  E و mc2 نسبت به کار MIT و NIST  نشان می داد؛ ولی برای تفسیر نتایج این آزمون ها به فرض های بیشتری نیاز است که احتمالا از سر راست بودن این آزمون ها می کاهد.

مرجع

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ۱:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۱٠/٥
تگ ها :