رشد فیزیک

فیزیک و آموزش فیزیک

کارگاه آموزش عملی علوم La Main a la pate

کارگاه  آموزش عملی علوم La Main a la pate

بخش همکاری و فعالیت فرهنگی سفارت فرانسه در ایران به مناسبت سال جهانی فیزیک کارگاهی ۴ روزه را با حضور دو نفر ¤ از استادان آموزش فیزیک و علوم فیزیکی آن کشور از امروز تا سه شنبه در تهران تدارک دیده است. در این کارگاه که عنوان آن آموزش عملی علوم La Main a la pate با محوریت فیزیک است  ، نزدیک به ۱۵ نفر از کارشناسان آموزش فیزیک و علوم شرکت دارند.هدف عمده ی این کارگاه معرفی فعالیت های Hand's on به عنوان رویکردی برای جذاب و عینی کردن آموزش از یک سو و عمق بخشیدن  به آموزش و درگیری مستقیم یادگیرنده  از سوی دیگر است .

منظور از  فعالیت های Hand's on  ،  فعالیت های عملی ای است که به کمک وسایل ساده ی در دسترس قابل انجام است. در فارسی بعضا به آن ، فعالیت های دم دستی می گویند که چند سالی است در سری جدید کتاب های فیزیک نیز به آن توجه شده است. خود فرانسوی ها به این گونه فعالیت ها ، فعالیت های دست در خمیر می گویند.

در برنامه ی بعد ظهر امروز انجام یکی از این گونه فعالیت ها برای  هر گروه در نظر گرفته شده بود . در این فعالیت Hand's on  هر گروه با استفاده از وسایل ساده ای همچون : قوطی خالی فیلم عکاسی ، نی نوشابه ، سیخ چوبی ، بادکنک و چسب  می بایست ماشینی می ساختند که هم شتاب بالایی داشته باشد و هم مسافت بیشتری را طی کند. در دو شکل زیر نتیجه ی فعالیت گروه ما آمده است . البته هدف از انجام این گونه فعالیت ها در چنین گارگاه هایی ، به طرح مسائل روش شناسی و الگوهای کارآمد در آموزش علوم باز میگردد که توضیح آن به مجالی دیگر نیاز دارد.

 

    

¤ خانم سسیل دو هوسون دارای دکترای آموزش فیزیک است و در آزمایشگاه آموزش علوم فیزیکی دانشگاه پاریس (۷) ، مسوولیت دو گروه پژوهشی را که بر روی استفاده از تاریخ علوم در آموزش و تجزیه و تحلیل استدلالهای دانش آموزان دبیرستانی در مورد نگرش ها را برعهده دارد.ایشان همچنین در آکادمی کرتی و پاریس مدیریت آموزش ضمن خدمت دبیران دبیرستان ها را در زمینه ی تاریخ علوم ، چرا و چگونه بر عهده دارند. دیگر استاد شرکت کننده خانم استل بلانکه است که دارای دکترای شیمی و استاد علوم فیزیکی در موسسه ی دانشگاهی تربیت معلم بورگونی است.او یکی از فعالان جنبش آموزش عملی علوم در فرانسه است که هدف آن نوسازی آموزش علوم در فرانسه است . این جنبش از اوایل دهه ی ۱۹۷۰ میلادی شروع شده است. ایشان همچنین در ایجاد و تاسیس یک دهکده ی علوم در شهر نه ور مشارکت دارند.

                           

  
نویسنده : روح اله خلیلی بروجنی ; ساعت ٧:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۱/٢٧
تگ ها :