ضبط صدای انسان

 

بیش از ۱۱۰ سال از زمانی می گذرد که برای نخستین بار صدای انسان توسط دستگاهی  شامل یک میله ی استیل (آهن به اضافه ی درصد خیلی  کمی کربن ) که پولسن Poulsen ابداع کرده بود ضبط و ذخیره شد. همچنین نزدیک به ۸۰ سال از اختراع اولین نمونه ی نوارهای  ضبط شنیداری ATR می کذرد. این نوارها با آغشته کردن یک نوار کاغذی مخصوص با یک مایع فری مغناطیس توسط یک شرکت آمریکایی ساخته شدند . اما ۲۰ سال پس از آن ، یعنی در سال ۱۹۴۷ میلادی با همکاری سه شرکت آمریکایی نوارهای اکسید آهن و در سال ۱۹۵۰ اولین نمونه ی نوارهای ضبط دیداری VTR ساخته شدند.  در اواخر دهه ی ۱۹۶۰ میلادی نوارهایی از جنس دی اکسید کروم و در اوایل دهه ی ۱۹۷۰ نیز نوارهایی از جنس اکسید آهن تعمیم یافته با کبالت ساخته شدند. در اوایل دهه ی ۱۹۸۰ میلادی نیز نوارهای متال از حنس ذرات بسیار ریز فلزی (پودر آهن) به بازار عرضه شدند. آنچه در این سال های متمادی عمده ی توجه دانشمندان را به خود جلب کرده بود ،افزایش کیفیت ذخیرهاطلاعات در محیط های مغناطیسی بود ؛ به طوری که با کمترین نوفه Noise و واپیچش Distortion  اطلاعات ذخیره شده در این گونه محیط ها ؛ بازیابی شوند.  

با رونق علم فوتونیک در اوایل دهه ی ۱۹۸۰، اما ، رفته رفته سهم علم الکترونیک در فناوری و زندگی ما کاهش یافت. در این علم آنچه نقش اساسی را بر عهده دارد بر هم کنش نور (فوتون) و ماده است در حالی که در علم الکترونیک نقش اصلی بر عهده ی برهم کنش الکترون و ماده است. و حال آن که می دانیم فوتون از نظر بر هم کنش با ماده هزران برتری نسبت به برهم کنش الکترون با ماده دارد ؛ به طوری که هر روزه شاهد این برتری در عرصه ی فناوری های نوین هستیم. 

اولین نمونه های واقعی محیط های نوری ذخیره ی اطلاعات از اوایل دهه ی ۱۹۸۰ تولید شدند و تقریبا از اواسط همین دهه  به بعد CD های مخصوص ذخیره ی داده  Data در اختیار عموم قرار گرفت . حجم نمونه های این CD ها  که هم اکنون نیز به وفور استفاده می شوند درحدود 700MB  است.در فاصله ی کمتر از ۸ سال پس از تولید انبوه این CD ها نمونه ی دیگری از آنها با نام DVD در اختیار عمو م قرار گرفت که حجم ذخیره ی داده در آنها  هم اینک بیش از ۷ برابر CD ها ست(نگاهی به فناوری CD ها )   و در آستانه ی  سال ۲۰۰۵ خبری را خواندم مبنی بر این که نمونه ی آزمایشگاهی لوح های فشرده ای با نام  Blu-ray/ DVD combo توسط شرکت ویکتور وابسته به JVC  ساخته شده اند که قادر به ذخیره ی  33.5GB داده بر رروی سه لایه ی  موازی تعبیه شده بر روی لوح فشرده می باشد(شکل زیر ). آنچه در اینجا لازم است به آن توجه کنیم این است که در فاصله ای نزدیک به ۱۵ سال حجم ذخیره ی اطلاعات بر روی لوح های فشرده بیش از ۵۰ برابر شده است.

 

/ 0 نظر / 25 بازدید