عکاسی از پدیده های فیزیکی

دومین سال است که انجمن معلمان فیزیک آمریکا یک مسابقه ی عکاسی از پدیده های فیزیکی ، بین دانش آموزان دبیرستانی از سرتاسر جهان  برگزار می کند. این مسابقه امسال در دو بخش عکس های طبیعی (Natural Category) و ابتکاری (Contrived Category) برگزار شده است. در ادامه عکس های برگزیده ی این دو بخش با توضیحی مرتبط با آن ها آمده است.

در هم پیچیدن دود

autina_big.jpg

 ZoomZoom


وقتی دود داغی درون هوا پخش می شود به سرعت به طرف بالا شتاب می گیرد. زیرا دود داغ از هوای سرد و چگال اطراف آن سبک تر است. همان طور که در عکس بالا دیده می شود با وجود این که دود تا چندین سانتی متر به طور منظم بالا می رود آشبوناک می شود و درون خودش می پیچد تا این که با شرایط اتاق به تعادل برسد و سپس ناپدید شود.


نمایش قانون اول حرکت نیوتون

rosenquist_big.jpg 

ZoomZoom

این عکس ابتکاری برای نمایش قانون اول نیوتون طراحی و گرفته شده است. همان طور که از فیزیک مقدماتی می دانید این قانون بیان می دارد که هر جسم تمایل دارد در وضعیت حرکت یکنواخت خودش باقی بماند مگر این که یک نیروی برایند خارجی به آن وارد شود. برای گرفتن این عکس ابتدا پلاستیک بزرگی را که از آب پر شده است روی سکو یا میزی در حال سکون قرار داده اند. سپس باضربه ی سریع یک پیچ گوشی تیز،  آن را سوراخ کرده اند. به جهت نیروی گرانش زمین ، آبی که  از پلاستیک سوراخ شده خارج می شود به سرعت به طرف پایین شتاب می گیرد . اما در لحظه ای که عکس گرفته شده است ، به دلیل لختی آب ، حرکت آن خیلی کم بوده است.

عکس برگزیده ی سال 2005

/ 2 نظر / 389 بازدید
سونيا

سلام خسته نباشين من يه سوال دارم اگه جوابشو بدين ممنون می شم وقتی از شتاب مشتق می گيرن اسم اون کمييته چی می شه

زهره

واقعا جالبه[متفکر]