سفر به استان گلستان

سفر به استان گلستان

روز گذشته(۲۷/۲/۸۳) در جمع گرم و پر مهر دبیران فیزیک استان گلستان بودم . این اولین حضورم در بین همکاران عزیز در سال ۸۳ بود و در روز پنج شنبه همین هفته نیز  در جمع دبیران فیزیک استان گیلان خواهم بود.

در ابتدای این جلسه نگاهی اجمالی به تحولات آموزش و پرورش  در چند دهه اخیر در سطح جهان و ایران داشتم و پس از آن به بررسی و پاسخ  پرسشهایی که به همت دبیرخانه فیزیک استان جمع بندی شده بود - به صورت تعامل با دیگر همکاران عزیز -  پرداختیم. و در پایان نگاهی به نرم افزارهایی در زمینه فیزیک پایه که اخیرا تهیه کرده بودم ، داشتم که که به نظر میرسید به سبب خلایی که در این زمینه وجود دارد مورد استقبال همکاران محترم قرار گرفت .

متاسفانه بیماری مزمنی که دامن آموزش رسمی کشور را - به ویژه در دوره متوسطه و پیش دانشگاهی - فرا گرفته است در دیدگاه تعداد نسبتا زیادی از این جمع  نیز- هم در نظر و هم در عمل - آشکار بود. منظورم از این بیماری مزمن همان سمت و سویی است که کنکور - به منزله نوعی ارزشیابی خاص و کاملا سنتی - به آموزش رسمی ما داده است . به بیان دیگر در دو سه دهه اخیر کنکور ارباب آموزش ما بوده است ؛ در حالی که میدانیم در یک نظام آموزشی سالم ، ارزشیابی در خدمت هدف های آموزشی است.یعنی به کمک ارزشیابی سعی در تحقق بهتر و عمیق تر  هدف های آموزشی دارند.

...... امروز  در راه برگشت به تهران داخل هواپیما به مطالعه روزنامه ای که آنجا بود میپرداختم که در یکی از صفحات آن گفت گویی شده بود با آقای همایون خرم که یکی از اساتید و پیشکوتان موسیقی - آهنگ ساز و نوازنده ویلن - سنتی ایران هستند. در قسمتی از این مصاحبه آمد ه است :«..من امتحان دادم و قبول شدم و از یک هفته قبل در رادیو اعلام کردند که در روز جمعه ساعت یک ربع به ساعت ده یک نوجوان ۱۴ ساله به نا همایون خرم ساز ویلن تنها می نوازد....سوار اتوبوس شدیم و رسیدیم . پدرم گفت این آنتن هایی که می بینی این بی سیم قصر است. من همش فکر می کردم مرا می برند بالای این آنتن ها ، یک سری آهن هایی بود و آنتن آن وسط بود. حالا می دانم چیست آن موقع که نمی دانستم . بعد فکر کردم لابد برای اینکه نیفتم مرا می بندند. بعد فکر کردم بعد از این که مرا بستند چطور ویلن بزنم. بچه بودم و واقعا اطلاعاتی نداشتم . ....آن زمان اگر فیزیک  هم خوانده بودیم ، تجسم واقعی از فیزیک عملی را نداشتیم.» به هر حال من به عنوان یک برنامه ریز و مولف کتابهای فیزیک و از همه مهم تر به عنوان یک معلم ، با خودم گفتم نکنه الان هم دانش آموزان ما از مفاهیم فیزیک و فناوری مبتنی بر این مفاهیم چنین تصوری دارند؟  شما چه فکر می کنید؟! 

   عکس جمعی از همکاران محترم فیزیک استان گلستان freewebs.com/roshdephysics/gorgan83.jpg 

 یکی مناظر زیبای جنگل کبود وال در نزدیک علی آباد کتول  freewebs.com/roshdephysics/KaboudWall.jpg

/ 3 نظر / 4 بازدید
hemen

با سلا خدمت استاد ارجمند من دانش آموز سال دوم دبيرستان هستم قصد دارم سال آينده در المپياد فيزيک شرکت کنم من تاحدودی فيزيک خوانده ام (جلد يک و دوی لندسبرگ) می خواستم اگر امکان دارد به عنوان يک استاد فيزيک به من چه روشها و کتابهايی را برای موفقيت در المژياد فيزيک پيشنهاد می کنيد لطفا به وسيله ی ايميل به من پاسخ دهيد با تشکر فراوان

karamudini

خليلي جان سلام رسیدن به خیر. عنوان سایت من آموزش زيست شناسی نيست ستيز و گريز برای زيستن است.

ريحان صفت

جناب آقاي خليلي سلام ،خسته نباشيد من از همکارانتون هستم همون که توي سمينار گيلان از شما آدرس وبلاک گرفتم از وبلاک خوبتان لذت بردم ،اگر تونستيد لطفا" عکسها رو تو وبلاک بذاريد متشکرم.به اميد ديدار