مدل سازی در فیزیک و آموزش فیزیک

مدل سازی در فیزیک و آموزش فیزیک

امروزه واژه ی مدل سازی در فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و به طور کلی آموزش علوم بسیار فراگیر شده است. در فیزیک ، دانش آموزان مدل های ساختار اتم و هسته، جسم جامد ، منظومه ی شمسی و مدل های بسیار دیگری را می آموزند . در درس زیست شناسی با مدل هایی از قبیل دستگاه گردش خون ، ساختمان سلول و فرایند های سوخت و ساز آشنا می شوند.

در مقاله های متعددی امتیاز در گیر شدن دانش آموزان در ساختن مدل توضیح داده شده است. هر چند دانش آموزان در کلاس های سنتی و رایج درس فیزیک درک روشنی از مفهوم مدل به دست نمی آورند و در نتیجه متوجه نقش این مفهوم در فیزیک درک پدیده ها و مفاهیم آن نمی شوند ولی امروزه در برنامه های درسی کشورهای پپشرو، آموزش مدل سازی نمونه ای از کل یک برنامه آموزشی بر پایه مدل سازی است. همین طور معلمان فیزیک نیز مشکلاتی در تعریف  و نقش آن در آموزش فیزیک دارند.

قرار است از روز ۲۹ مرداد ماه تا ۳ شهریور ماه کنفرانسی با عنوان مدل سازی و نقش آن در آموزش فیزیک از طرف گروه بین المللی پژوهش و آموزش فیزیک اروپا در دانشگاه آمستردام برگزار شود که امید است پس از پایان کنفرانس گزارش مشروحی در این خصوص تهیه و تقدیم کنم.

می گویند رویکرد مدل سازی در فیزیک با رنه دکارت و همکارانش شروع شد. او برای نخستین بار مطرح کرد که ساختار ذهنی یک دانشمند درباره ی جهان نباید فرضیه ای در نظر گرفته شود که نشانگر باورهای اوست بلکه مدل های مفیدی هستند که می توان از آن پیامدهای سازگار با مشاهده را استنتاج کرد.

امروزه ، اما ، در پژوهش های آموزش فیزیک واژه مدل با نام دیوید هستنز و همکارانش همراه است.آنها برای مدت بیش از بیست سال از کاربرد مدل در آموزش فیزیک حمایت کرده اند.

درک مشترک فیزیکدانان در خصوص ویژگی های یک مدل

  • مدل روایت ساده شده ی یک شیء یا فرآیند مورد بررسی است.
  • مدل می تواند توضیحی یا توصیفی باشند.
  • مدل باید توان پیشگویی داشته باشد.
  • مدل باید توان پیش بینی محدودیت ها را داشته باشد. 

 گزارش کنفرانس جهانی آموزش فیزیک با عنوان

"مدل سازی در آموزش فیزیک"

را در اینجا بخوانید. 

 مقاله مدل های آرمانی در فیزیک را اینجا ببینید.

لینک های مرتبط ۱ ، ۲

/ 2 نظر / 546 بازدید
سبا خليلي بروجني

سلام به خاطر مجله نومي كه در لينك گذاشته بودين ممنونم

نسرين

سلام جناب آقای خليلی سال تحصيلی جديد آيا محتوای کتاب های درسی فيزيک در حال تغيير است؟