سال جهانی فیزیک

از امروز سال ۲۰۰۵ میلادی که آن را سال جهانی فیزیک نامیده اند، آغاز می شود. اعلام سال جهانی فیزیک نخستین بار در همایش جهانی فیزیکدانان در سال ۲۰۰۰ میلادی  و به پیشنهاد انجمن فیزیک اروپا ( EPS ) مطرح شد.این پیشنهاد پس از آن به تصویب مجمع جهانی فیزیک محض و کاربردی ( IUPAP ) رسید.

     مطرح شدن سال جهانی فیزیک به دنبال سال جهانی ریاضی در سال ۲۰۰۰ ، به انگیزه ی منتقل ساختن هیجان فیزیک به جامعه و توجه دادن مردم به تاثیری است که دستاوردهای این علم شگفت در متحول ساختن روش زندگی بر روی کره ی زمین و تغییر نگرش بشر به کل عالم داشته است . مناسبت این نام گذاری نیز ، گرامیداشت گذشت یک قرن از  ارائه ی سه مقاله ی بسیار مهم توسط اینشتین و همچنین گذشت ۵۰ سال از درگذشت اوست. در یکی از این مقاله ها اینشتین نظریه ی نسبیت خاص را معرفی نمود که دیگاه ما را نسبت به مفاهیم زمان و فضا دگرگون ساخت.  مقاله ی دیگر درباره ی اثر فوتوالکتریک بود که در آن به مباحثه ی درازمدت فیزیکدانان درباره ی سرشت دو گانه ی نور پایان داد. مقاله ی سوم درباره ی حرکت براونی بود که آن را با حرکت مولکول های شاره در غالب تز دکترای خود تبیین نمود.

به همین مناسبت برنامه های متنوعی چه در سطح جهانی و چه در سطح منطقه ای برگزار می شود . شروع این برنامه ها با کنفرانسی است که  در تاریخ ۲۴ تا ۲۶ دی ماه با حمایت یونسکو و با شعار فیزیک برای فردا در پاریس برگزار می شود. برای آگاهی بیشتر از برنامه های مربوط به این سال اینجا را کلیک کنید.  

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
rasoul rafie

سلام توصيه شما اجرا شد موفق باشيد مي توانيد براي اطمينان خاطر و نظرتان يه سر به وبلاگ مدرسه ما بزنيد روح الله جون خودتو زياد اذيت نکن بابا ما هم...........