رانده شده به حاشیه

رانده شده به حاشیه


امروز (اول آذرماه) خبری در روزنامه ها با عنوان" نخستین کنگره ملی نخبگان ، توسعه پایدار با چشم انداز 20 ساله دیشب برگزار شد "  توجه ام را جلب نمود. در این مراسم همچنین لوح های تقدیری با عناوین  مختلف از فرهنگ و هنر تا آموزش عالی ، از گفتگوی تمدن ها تا اندیشه و سیاست و اقتصاد ،از بهداشت و درمان و توسعه ی پزشکی تا پژوهش و تحقیق و... به افرادی که در تحقق هدف کنگره نقشی داشته اند ، اعطا شد. چندین با ر خبر را خواندم تا شاید از آموزش و پرورش نیز عنوان و نشانی را بیابم که به خاطر نقش او در توسعه ی آموزش و پرورش لوح تقدیری را – که هر چند دردی را دوا نخواهد کرد – دریافت کرده باشد ولی با وجود هزاران هزار انسان عاشق و فداکار و زحمت کش و موثر هیچ نقش و اثری دیده نشد. به اعتقاد همیشگی ام بیش تر باور پیدا کردم ؛ بله ! آموزش و پرورش در کشورمان درحاشیه توجه – چه در مقام نظر و چه در مقام عمل - است.

  واقعیت آن است که حداقل چهار پنج دهه است که نتایج پژوهش ها ، نشست ها و همایش های مختلف جهانی بر نقش کلیدی آموزش و پرورش در توسعه  و توسعه ی پایدار کشورها اشاره دارد و حتی یونسکو پا را از این هم فراتر گذارده و می گوید " در و کلید توسعه ، آموزش و پرورش است".

 امروزه ، پژوهش های مختلف نقش کلیدی انسان  را در توسعه ی پایدار تایید کرده اند و حتی می گویند دلیل اصلی ناکامی اغلب برنامه های توسعه در جوامع جهان سوم این است که انسان در هیچ برنامه ی توسعه ای به عنوان عنصر محوری مورد توجه قرار نمی گیرد. از آنجا که انسان در آموزش و پرورش رشد و تکامل می یابد و خرد لازم را برای زندگی کسب می کند، و اساسا فلسفه ی وجودی آموزش و پرورش چیزی جز تحقق انسانیت نیست  ، شکی باقی نمی گذارد که انتخاب  هر مسیر دیگری به جز توجه بنیادی به آموزش و پرورش برای رسیدن به توسعه و توسعه ی پایدار ، انتخابی اشتباه و تبعات آن غیر قابل جبران خواهد بود. 

/ 6 نظر / 92 بازدید
محمود اوحدی

جای بسی تاسف است که هنوز نقش آموزش وپرورش برای جامعه تحصیل کرده نیز مشخص نشده است از همین رو ست که کانت می گوید:؛از میان ابداعات بشر دو تا از بقیه مشکل تر است :آموزش وپرورش وحکومت

حسين

اشک ما رو در نيار قصه غصه هميشگی است .هنوز درک کاملی از آموزش وپرورش در فضاي تصميم‌گيری‌های جآمعّه به وجود نيامده‌است.هنوز اموزش‌و پرورش بنگآّهی خدماتی است.

علی

شمامردخوبی هستید

سارا دولت آبادی

با سلام من یکی از دبیران فیزیک هستم.چند سوال در جلسه گروه فیزیک پیش آمد.خواهشمندم راهنماییهای لازم را در این خصوص بفرمایید 1- آیا زمین باردار است؟ نوع بار آن چیست؟ 2- آیا الکترونهای آزاد واقعا در یک مدار الکتریکی حرکت می کنند؟یعنی یک الکترون خاص از یک قطب باتری در آمده پس از عبور از لامپ به قطب دیگر وارد می شود؟ 3-ساختمان داخلی دوربین دما نگاشت چگونه است؟ 4-از نظر میکروسکوپی چه اتفاقی برای مایعات در ارتفاعات می افتد که زودتر به جوش می آید؟ 5-اختلاف پتانسیل 110 ولت مناسبتر است یا 220؟

رهاجون