شایعه وقوع زلزله در تهران

الان ( 17 خرداد 83) که در حال نوشتن این یادداشت هستم شایعه وقوع زلزله در تهران تا ساعاتی دیگر قوت یافته است. حتی برخی از مردم از خانه های خود بیرون آمده اند و در خیابان ها و پارک ها به سر می برند و منتظرند که زلزله بیاید !!!

افزون بر این در خبری خواندم در پی پیش‌بینی زلزله قریب‌الوقوع تا روز یکشنبه آینده، حدود 70 درصد دانشجویان شهرستانی، خوابگاه دانشگاه شریف  را به مقصد نقاط امن ترک نموده‌اند! این شایعه بر اساس صحبتی است که دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به نقل ازدکتر  رحیمی‌تبار عنوان کرده‌اند که زلزله‌ای تا روز یکشنبه هفدهم خرداد ماه  در 70 کیلومتری جنوب غربی شهر تهران به احتمال 37% یا در استان سمنان به احتمال 63% به وقوع خواهد پیوست و استاد نامبرده امتحانات خود را از روزهای ذکر شده به شهریور ماه موکول نموده و اعلام کرده که خود و خانواده‌اش به مسافرت می‌روند.

دکتر رحیمی تبار از دانشکده فیزیک شریف دکترای خود راگرفته است. او تنها در سه سال گذشته بیش از ده مقاله در مجلات بسیار معتبر فیزیک دنیاهمچون فیزیکال ریویو لتر چاپ کرده است. تخصص اصلی او در فیزیک ماده چگال، آشوب وفیزیک آماری است. او سالها در مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات که شاید آن را می توان معتبرترین مرکز غیر دانشگاهی کشور نامید مشغول به تحقیق بوده است. او در مقاله های اخیر خود  روشی در کشف علائم  در امواجی که به ظاهر نوفه به نظر می رسند، ارایه داده است. ظاهرا او از همین روش برای پیش بینی چند زلزله در دقایق کوتاهی قبل از آن استفاده کرده است*. اما از آنجایی که این کار هنوز در جایی به چاپ نرسیده در مورد درستی یا دقت آن نمی توان قضاوتی ارایه داد.از طرفی رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی ومهندسی زلزله ،اعلام کرد که پیش بینی پیرامون وقوع زلزله درروزهاى آینده در تهران ، پایه و اساس علمی ندارد و فقط یک شایعه است.

همچنین در خبر ساعت ۲۱  امشب از قول آقای دکتر رضا منصوری گفته شد که پروژه پیش بینی زلزله در دانشگاه شریف در مرحله آزمایش است و هنوز قطعی نشده است! ایشان همچنین گفتۀ رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله را تایید کردند. 

 -------------------------------------------------------------------------------------------

به گزارش ایلنا ، به گفتۀ دکتر محمدرضا رحیمى تبار عضو هیئت علمى دانشگاه صنعتى شریف به توصیف تکنیکی می پردازد که قادر است معادله تصادفى یک مجموعه داده تصادفى را با دقت زیادى تعیین نماید. همچنین در این تکنیک یک طول مشخصه معرفى شده که به نام طول ماکاروف معروف شده است. به گفته دکتر رحیمی تبار گروه وی  در قالب یک طرح تحقیقاتى با بررسى داده هاى چند صد زلزله مشاهده کرده اند  که قبل از وقوع زلزله طول ماکاروف داده هاى تصادفى که لرزه نگارها دریافت مى کنند تغییر کرده و مقدار آن افزایش مى یابد. رحیمى تبار ادامه داد؛ این الگوریتم قدرت تشخیص زلزله را در دقایقی قبل از وقوع آن داراست!

---------------------------------------------------------------------------------------------

 لینک های مستقیم

سایت آونگ ( از فیزیک تا آموزش فیزیک)

بسته های آموزشی فیزیک ( با برترین کیفیت و استاندارد جهانی آموزش فیزیک )

بستۀ آموزشی فیزیک 1 و آزمایشگاه

فیزیک دانشگاهی ( ویرایش 13 سال 2012)

علوم نانو به همراه نرم افزار

المپیاد فیزیک

درک فیزیک

 

/ 0 نظر / 31 بازدید