یادی از دکتر جناب

یادی از مرحوم دکتر کمال الدین جناب

روز گذشته (۱۶ آبان ماه) در جلسه ی هیئت تحریریه مجله رشد آموزش فیزیک یادی از مرحوم دکتر کمال الدین جناب(۱۲۸۷/ ۱۳۸۵) به میان آمد که در اوایل شهریور ماه امسال به رحمت ایزدی پیوستند . در این میان آقای جعفر مهرداد که از شاگردان آقای دکتر جناب هستند شعری از سروده های خود را خواندند که با توجه به اشاره ای که در زیر آمده است در سال ۱۳۷۹به محضر استاد  تقدیم کرده بودند. لازم به ذکر است گل پامچال نیز یکی از سروده های معروف آقای مهرداد است که در اوایل دهه ی ۳۰ به زبان گیلکی سروده اند.

شاگردان آقای دکتر کمال‌الدین جناب، مطابق معمول، خواستند جلسه بزرگداشتی برای استاد برگزار کنند استاد در کمال مهربانی و با تشکر از شاگردان تقاضا کردند که از تشکیل این جلسه صرف‌نظر شود.
اصرار شاگردان به پذیرش دعوت فزونی گرفت. سرانجام در برابر تقاضای شاگردان، بر خلاف انتظار استاد با تأثر فرمودند: « اگر برای تجلیل از من مجلسی بر پا کنید در آن شرکت نخواهم کرد.» تقاضای مکّرر شاگردان بی‌ثمر ماند. در میان سکوت حاکم بر جلسه، استاد بریده ی روزنامه‌ای را از کیف جیبی خود در آورد و به دست یکی از شاگردان داد و همانند کلاس درس گفت « بخوان!...» همه سراپا گوش شدیم. شنیدیم که « ... دخترکی در اسلامشهر تهران به علت ناآگاهی اولیاء مدرسه و خانه از دبستان اخراج شده و بر اثر تأثر شدید از دوری مدرسه و همشاگردان، خود را به آتش کشیده و جان به جان آفرین تسلیم کرده است...»
سبب ناشادی خاطر استاد را یافتیم. ایشان فرمودند:« درچنین اوضاع، علاقه‌ای برای تجلیل از مفاخر فرهنگی و احیاناً قهرمان‌سازی ندارد.»

    

 

 

/ 2 نظر / 17 بازدید
دوستدار فيزيک

وبلاگ پر محتوايی است.استاد جناب بزرگ مردی بودند روحشان شاد.