کارگاه آموزش عملی علوم La Main a la pate

کارگاه  آموزش عملی علوم La Main a la pate

بخش همکاری و فعالیت فرهنگی سفارت فرانسه در ایران به مناسبت سال جهانی فیزیک کارگاهی ۴ روزه را با حضور دو نفر ¤ از استادان آموزش فیزیک و علوم فیزیکی آن کشور از امروز تا سه شنبه در تهران تدارک دیده است. در این کارگاه که عنوان آن آموزش عملی علوم La Main a la pate با محوریت فیزیک است  ، نزدیک به ۱۵ نفر از کارشناسان آموزش فیزیک و علوم شرکت دارند.هدف عمده ی این کارگاه معرفی فعالیت های Hand's on به عنوان رویکردی برای جذاب و عینی کردن آموزش از یک سو و عمق بخشیدن  به آموزش و درگیری مستقیم یادگیرنده  از سوی دیگر است .

منظور از  فعالیت های Hand's on  ،  فعالیت های عملی ای است که به کمک وسایل ساده ی در دسترس قابل انجام است. در فارسی بعضا به آن ، فعالیت های دم دستی می گویند که چند سالی است در سری جدید کتاب های فیزیک نیز به آن توجه شده است. خود فرانسوی ها به این گونه فعالیت ها ، فعالیت های دست در خمیر می گویند.

در برنامه ی بعد ظهر امروز انجام یکی از این گونه فعالیت ها برای  هر گروه در نظر گرفته شده بود . در این فعالیت Hand's on  هر گروه با استفاده از وسایل ساده ای همچون : قوطی خالی فیلم عکاسی ، نی نوشابه ، سیخ چوبی ، بادکنک و چسب  می بایست ماشینی می ساختند که هم شتاب بالایی داشته باشد و هم مسافت بیشتری را طی کند. در دو شکل زیر نتیجه ی فعالیت گروه ما آمده است . البته هدف از انجام این گونه فعالیت ها در چنین گارگاه هایی ، به طرح مسائل روش شناسی و الگوهای کارآمد در آموزش علوم باز میگردد که توضیح آن به مجالی دیگر نیاز دارد.

 

    

¤ خانم سسیل دو هوسون دارای دکترای آموزش فیزیک است و در آزمایشگاه آموزش علوم فیزیکی دانشگاه پاریس (۷) ، مسوولیت دو گروه پژوهشی را که بر روی استفاده از تاریخ علوم در آموزش و تجزیه و تحلیل استدلالهای دانش آموزان دبیرستانی در مورد نگرش ها را برعهده دارد.ایشان همچنین در آکادمی کرتی و پاریس مدیریت آموزش ضمن خدمت دبیران دبیرستان ها را در زمینه ی تاریخ علوم ، چرا و چگونه بر عهده دارند. دیگر استاد شرکت کننده خانم استل بلانکه است که دارای دکترای شیمی و استاد علوم فیزیکی در موسسه ی دانشگاهی تربیت معلم بورگونی است.او یکی از فعالان جنبش آموزش عملی علوم در فرانسه است که هدف آن نوسازی آموزش علوم در فرانسه است . این جنبش از اوایل دهه ی ۱۹۷۰ میلادی شروع شده است. ایشان همچنین در ایجاد و تاسیس یک دهکده ی علوم در شهر نه ور مشارکت دارند.

                           

/ 6 نظر / 392 بازدید
دلتنگ

سلا م وبلاگ شما در تحقیق به من خیلی کمک کرد

فائزه

سلام.وبلاگ خيلي خيلي خوبي داريد.من يكي از علاقمندان به فيزيك هستم.لطفا به ديدن وبلاگ من هم بياين.دلم ميخواد بيشتر از اطلاعات شما استفاده كنم.

reza

سلام اميدوارم حالتون خوب باشه من دبير فيزيک مشهد هستم لطفا به ما هم سری بزنيد و نظرتون رو بذاريد

حسین

سلام وبلاگتون خوبه. ولی دیر آپدیت میشه. امیدوارم وبلاگ هر فیزیکی یی ادامه داشته باشه!!

نسرین خدابخش

متاسفانه در کشورمان بهايی به روش hand,s onدا ده نميشود وهميشه با رفتار نادرست دبيران را دلسرد می کنند.

maryam

سلام من يکی از فرزانگان استان xyz هستم من عاشق فيزيک هستم اما امکان شکوفایی استعدادم را در مدرسه به من نمی دهند امیدوارم در شکوفایی استعدادم به من کمک کنید خدانگهدار