گوش انسان

گوش انسان

 برای دیدن شبیه سازی گوش اینجا را کلیک کنید.

شاید تا کنون مطالب زیادی در ارتباط با گوش انسان خوانده باشیم ولی ممکن است کمتر بر روی مقدار پارمترهای فیزیکی آن تامل کرده باشیم. چندی قبل که در حال تهیه مطلبی برای موج های صوتی بودم فرصتی دست داد تا این مبحث را با نگاه عمیق تری مطالعه کنم. در این یادداشت کوتاه ، اما ، هدفم تاملی بیشتر بر روی مقدار برخی از پارمترهای فیزیکی گوش انسان است.   

در شرایط متعارفی ، بیشینه تغییر فشاری که گوش انسان می تواند تحمل کند ، ۲۸ پاسکال است ( همین جا کمی تامل کنید و مقدار این تغییر فشار را با فشار جو که به دو طرف پرده ی گوش وارد می شود مقایسه کنید ).

همچنین دامنه ی فشار ضعیف ترین موج صوتی ای که می تواند روی گوش انسان تاثیر بگذارد ، حدود ۲۸ میکرو   پاسکال است.محاسبه های نه چندان دشوار نشان می دهد بیشینه ی دامنه ی جابه جایی متناظر با یک موج صوتی با دامنه ی بیشینه ی فشار آن متناسب است و با حاصل ضرب عدد موج در چگالی هوا در سرعت صوت در هوا ، نسبت وارون دارد.

اگر در این رابطه ، چگالی هوا را 1/3 کیلو گرم بر متر مکعب و همچنین سرعت صوت در هوا را به ازای بسامد ۱۰۰۰ هرتز برابر ۳۴۳ متر بر ثانیه قرار دهیم  ، بیشینه ی دامنه ی جابه جایی برای بلندترین موج های صوتی که گوش قادر به تحمل آنهاست حدود ۱۰ میکرو متر و برای ضعیف ترین موج های صوتی که گوش قادر به احساس آنهاست حدود یک صدم نانومتر است .

این مقدار ، از شعاع اتم که حدود یک دهم نانومتر است ، ۱۰ مرتبه کوچک تر است ! و این یکی از شگفتی های گوش انسان است که می تواند با موج های صوتی ای که حتی بیشینه ی دامنه ی جابه جایی آنها ۱۰ مرتبه از شعاع اتم کوچک تر است ، متاثر شود.   

--------------------------------------------------------------------------------------------

 لینک های مستقیم

 سایت آونگ ( از فیزیک تا آموزش فیزیک)

 بسته های آموزشی فیزیک ( با برترین کیفیت و استاندارد جهانی آموزش فیزیک )

 بستۀ آموزشی فیزیک 1 و آزمایشگاه

 فیزیک دانشگاهی ( ویرایش 13 سال 2012)

 علوم نانو به همراه نرم افزار

 المپیاد فیزیک

 درک فیزیک

  

------------------------------------------------------------------------------------

/ 2 نظر / 209 بازدید
nasrin

salam az shabih sazy shoma dar kelass madreseh khastam estefadeh konam sakht baz mishod valy shabih sazy man ro ham bebind).nazaretoon ro ham begid hatman) about standding wave

Maryam

سلام خسته نباشيد. من چند روزی است که مطالب روی سايت را مطالعه می کنم. مطالب بسیار آموزنده ای داخل سایت می گذارید. نميدانم آيا ايميل های مرا دريافت می کنيد يا نه. میخواستم دنبال کتاب جدیدی برای ترجمه باشم اما نمیدانستم که آیا مانند سابق علاقمند به مطالب مربوط به آموزش فیزیک هستید یا موضوع جدیدتری را دنبال می کنید. منتظر پاسخی از جانب شما هستم. مریم. ع از ونکوور