پیروالکتریسیته

Pyroelectricity

پیرو در زبان یونانی به معنای آتش است و برای واژه پیروالکتریسیته در زبان فارسی واژه تَف الکتریسیته جایگزین شده است . این پدیده از جمله پدیده های قدیمی است که برای نخستین بار 314 قبل از میلاد توسط  تئوفراستوس به صورت توانایی جذبی که تورمالین هنگام گرم شدن به دست می آورد شناخته شد. قطبیدگی الکتریکی مواد تَف الکتریک ، بنا بر خصلت ذاتی آنها ، با تغییر دما تغییر می کند. برای دیدن این پدیده به صورت یک شبیه سازی ساده اینجا را کلیک کنید .

تغییر قطبیدگی حاصل از گرم شدن ماده ی تَف الکتریک بر اثر تابشی که در گستره ی انرژی وسیعی از فروسرخ دور تا آن سوی فرابنفش قرار دارد ، به کاربرد فراوان این خاصیت در وسایل مختلفی از جمله آشکار سازهای فروسرخ ، دریابه های دما ، دریابه های حرکت ، گرماسنج ها ، تصویرگیرهای گرمایی ، و لامپ های ویدیکون تَف الکتریک منجر شده است.

لینک های مرتبط

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyroelectricity

http://nina.ecse.rpi.edu/shur/Tutorial/GaNtutorial1/sld030.htm

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
فرزاد

سلام وبلاگ حيلي باحالي داري ولي حيف که از عکس استفاده نکردي آخه يه عکس مي تونه يه دنيا مفهوم رو برسونه . درسته که اين کار تو پرشين بلاگ سخته ولي من يه راه حل برات دارم کافيه به آدرس URL مراجعه کني و طبق راهنمايي اونجا عمل کني اگه مشکلي داشتي بهم ميل بزن اگرم موفق شدی يه ميل بهم بزني ممنون ميشم.فعلا قربانت