تاکیون ها

TACHYON

آیا ذراتی را می شناسید که سرعت حرکت آنها بیشتر از سرعت نور باشد؟ چنین ذراتی را تاکیون نامیده اند که از واژه ی یونانی به معنی سریع گرفته شده است. هر چند در نسبیت خاص اینشتین هیچ ذره ای اجازه ندارد که سرعتش بیشتر از سرعت نور شود اما این موضوع ، وجود ذراتی را که همواره سریع تر از نور حرکت می کنند و حرکت شان هرگز به سرعتی کمتر از سرعت نور قابل کاهش نیست ، نفی نمی کند.

در دهه ی 1960 و اوایل دهه ی 1970 فیزیکدانان بسیار مشتاق بودند که بدانند آیا تاکیون ها وجود دارند یا خیر ؟ در اواخر دهه ی 1960 چندین کاوش تجربی در این زمینه انجام شد . یکی از مشکلات این کاوش ها ماهیت نامعین هدف این کاوش ها و  آزمایش ها بود . اما آنچه قابل ذکر است این است که در آن جست و جوها ، و جست و جوهایی که تا به امروز انجام شده است ، هیچ گونه گواه تجربی برای وجود تاکیون ها به دست نیامده است .

لینک های مرتبط  

http://www.macalester.edu/astronomy/people/chrissy/Links/Tachyon.html

http://www.daviddarling.info/encyclopedia/T/tachyon.html

http://www.cakes.mcmail.com/StarTrek/tachyon.htm

http://www.makemillions.bizland.com/tachyons.htm

/ 2 نظر / 4 بازدید
sara

سلام.خسته نباشيد. بخاطر داشتن همچين وبلاگی به شما تبريک ميگم.من دانشجوی فيزيک هستم و از اينکه با وبلاگ شما آشنا شدم خوشحالم.آدرس شمارو به بقيه دوستانم ميدم.اميدوارم موفق باشيد.

فرزاد

وبلاگ قشنگت رو ديدم. خيلی لذت بردم. هيچ ميدونی يه عکس به اندازه ده صفحه متن ميتونه به مخاطبش مطلب برسونه و چقدر گذاشتن عکس توی پرشين بلاگ سخته و ما اين مشکل رو برای شما حلش کرديم اگه ميخوای توی وبلاگت عکس بذاری کافيه رو آدرس URL کليک کنی.